Materiály

Materiály

Poradíme Vám jaký materiál brýlové čočky zvolit:

  • Minerál respektive minerální sklo

Má velmi dobré optické vlastnosti a vysokou odolnost proti poškrábání. Doporučujeme tvrzení, které zvyšuje bezpečnost oka v případě rozbití čočky. Barevné úpravy jsou omezeně možné.

  • Plast

Plastové čočky jsou lehčí než minerální. Při běžném nárazu se nerozbijí, ale jsou náchylnější k poškrábání. Jsou vhodné k barvení ve všech odstínech i pro zrcadlovou úpravu. Pro prodloužení životnosti čočky a zlepšení optických vlastností se doporučuje tvrzení, antireflexní úprava a případně UV filtr.

  • Polykarbonát

Speciální druh plastu s vysokou odolností proti rozbití. Tenčí než běžná plastová čočka. Není vhodný pro barvení. Doporučuje se tvrzená anebo antireflexní úprava. Vhodné pro děti, sport a do pracovních brýlí.

 

Index lomu brýlové čočky

Vlastnost materiálu, která ovlivňuje tloušťku a váhu čočky. Čím je index lomu vyšší, tím je plastová čočka plošší, tenčí a lehčí. Minerální čočka je s rostoucím indexem také tenčí, ale váha se nesnižuje. Minerální a plastové čočky mají standardní index lomu přibližně 1,5. Čočky s vyšším indexem lomu je možno volit z několika typů od různých výrobců. Materiál polykarbonát se vyrábí pouze v jednom indexu lomu.