Korekce zraku u dětí

Korekce zraku u dětí

Proč vaše děti nosí brýle?

Jaká je příčina nošení dioptrických brýlí vašich dětí? Genetické predispozice, malé oko, oční onemocnění, hormonální změny a mnoho dalších. Pokud jste sami nositeli brýlí nebo kontaktních čoček, už od raného věku či od puberty, je velká pravděpodobnost, že i vaše děti budou nosit brýle. Velkou roli zde hraje genetická predispozice. Stejně tak jako cukrovka nebo jiné metabolické onemocnění, tak i oční vada může být dědičná.

Jak vypadá dětské oko, které potřebuje dioptrie?

Oko dospělého jedince má na délku 24 mm. Oko krátkozrakého jedince je většinou delší než je průměrná délka (korigují se minusovými dioptriemi), naopak oko dalekozraké je menší a je potřeba ho korigovat plusovými dioptriemi. Dětské oko je po narození dalekozraké, protože je příliš malé. Do 14 let se oko vyvíjí a roste, a proto je možné, že dítě z dioptrií vyroste.

Jak poznat, že je čas navštívit očního lékaře?

  • Pokud si s vaším miminkem hrajete, ale ono se dívá jinam, jen ne na vás
  • Viditelné šilhání
  • Narážení do nábytku
  • Špatná orientace v prostoru
  • Mhouření očí
  • U starších dětí: nesoustředěnost ve škole, náhlé zhoršení známek, problémy při čtení, zadrhávání při čtení

Jak probíhá vyšetření u lékaře?

Pokud přijdete poprvé k očnímu lékaři, sepíší s vámi podrobnou anamnézu. Poté vašemu dítěti nakapou do očí tzv. cykloplegika. Ty slouží k vyřazení svalů, které umožňují zaostřování zraku. Poté se orientačně změří dioptrie na autorefraktometru. Dítěti se nasadí zkušební obroučka, do které se vkládají dioptrie a pomocí obrázku, na které se dítě kouká, určí lékař hodnotu dioptrií. Následně proběhne vyšetření očního pozadí a průhlednost očních médií.

Bude moje dítě také nosit okluzor?

Okluzor je speciální náplast, která má tvar vajíčka a lepí se dítěti na oko. Slouží při léčbě dětské šilhavosti a tupozrakosti. Okluzory můžou být i s veselými obrázky, což působí na děti motivačně. V naší optice najdete různé druhy okluzorů.

Bude se to zhoršovat?

Zhoršování dioptrií je individuální. Důležité je, aby dítě: nosilo brýle, chodilo na pravidelné oční kontroly a pokud má předepsaný okluzor, je důležité, aby ho pravidelně nosilo a cvičilo oči. Naopak při dodržování těchto pravidel, že oči můžou zlepšit.

 

Přispívá mi něco pojišťovna?

Ano, ale míra příspěvku je určena očním lékařem. Na rozdíl od dospělého jedince, má dítě nárok na příspěvek každý rok, z důvodu častých změn dioptrií.

Má vaše optika pomůcky pro děti?

Naše optika nabízí pro děti dioptrické brýle, sluneční brýle, okluzory, barevná pouzdra, obrázkové hadříky na brýle a šňůrky. Dětské brýle musí být odolné vůči nárazu, pádu a špatnému zacházení. Musí být proto pružné, ohebné a odolné. V naší optice nabízíme pro děti i speciální koncovky, díky kterým nebudou brýle padat z nosu při sportu, blbnutí či jiných aktivitách. Stejně tak volíme i plastové odolné brýlové čočky.