Proti slunečnímu záření

Proti slunečnímu záření

Mohou mít sluneční brýle dioptrie? Existuje více řešení…

Sluneční brýle mohou být zároveň i dioptrické. Můžeme plastové dioptrické čočky zabarvit. Dají se zabarvit i skleněné čočky, ale pro barvení je vhodnější zvolit čočky plastové pro jejich lepší barvitelnost. Dá se zabarvit v mnoha odstínech a v jakékoliv intenzitě a také zachytí více nežádoucího UV záření. Můžeme zvolit též polarizační čočky, které odstraňují odlesky od horizontální roviny (využití u řízení motorových vozidel, rybaření, sportu…). Další variantou jsou samozabarvovací čočky, které se barví podle intenzity UV záření. Poslední variantou je možnost vyrobit na obruby mající dioptrické čočky sluneční klip, který se dá vyrobit přímo na míru každé obroučky.

Jsou sluneční brýle pro děti důležité?

Věnujte ochraně dětí před UV zářením dostatek pozornosti!!! Ochrana dětí před UV zářením je neustále podceňována. Odborníci tvrdí, že většina lidí obdrží hlavní dávku ultrafialového záření před dovršením 18. roku života, což přispívá k rozvoji šedého zákalu a jiných onemocnění. Děti tráví spoustu času venku na přímém slunci, a proto potřebují ochranu před slunečním zářením více nežli dospělí. Větší citlivost dětí na slunce je daná tím, že nezralá oční čočka je transparentnější a snadněji propouští UV záření, které může poškodit sítnici. Čím více času je dítě vystaveno UV paprskům, tím větší je pravděpodobnost, že bude mít v dospělosti problémy se zrakem.

 

Na čem závisí intenzita UV záření?

Slunce je přirozeným zdrojem UV energie. Intenzita slunečního UV záření na zemi není stále stejná a neustále se mění jak v průběhu roku tak v průběhu dne. Těmi základními faktory, které ovlivňují míru, do jaké jsme vystaveni ultrafialovému záření, jsou:

– výška slunce nad obzorem (v závislosti na denní době a ročním období)
– nadmořská výška
– zeměpisná šířka
– odraz od zemského povrchu
– koncentrace atmosférického ozónu
– oblačnost

Při expozici slunečnímu záření se však jedná o současný vliv:

– Přímého slunečního záření
– Rozptýleného slunečního záření (díky částečnému rozptylu přímých slunečních paprsků v atmosféře nebo při odrazu od oblačnosti)
– Odraženého slunečního záření (světlo odražené od okolních povrchů).